- Dynamiikka ja tekniikat ryhmäintegraation edistämiseksi
- 1- kruunuta yläosa
- 2 - Arvaa merkki
- 3 - Luottamus joukkueeseen
- 4- Eristäminen ja integraatio
- 5- Ympäristön paine
- 6- erityinen henkilö
- 7- väärät ympyrä
- 8- Joku kuten minä
- 9 - aloitustanssi
- 10 - Kävelemme yhdessä
- 11- Express-ratkaisu
- Muu kiinnostava dynamiikka
Dynamiikka konsernin integroitumista ovat tekniikoita, joita voidaan käyttää lasten ja nuorten preescolar- - koulujen ja korkeakoulujen sekä nuorten ja aikuisten josta korkeakoulujen ja yritysten kanssa.
Jokainen integraatiotekniikka sisältää oppitunnin pohdintaa varten. Tämän tyyppiseen dynamiikkaan ja työpajoihin osallistuvat ihmiset oppivat jotain uutta joko itseltään, kollegoiltaan tai teoreettiselta tiedolta.

Lisäksi dynamiikka edistää hauskan ja leikkisän ympäristön luomista, joka kannustaa ihmisiä osallistumaan, seurustelemaan aktiivisen roolin lisäksi toiminnan aikana. Olipa he sitten lapsia tai aikuisia, he voivat nähdä sen pelinä, jonka kanssa he myös oppivat.
On tärkeää, että aiomme ryhmäintegraatiotoimintaa mukauttaa sen ryhmään, jonka kanssa aiomme työskennellä, ja että otamme huomioon, vastaako toiminnan tavoite ryhmän ehdottamia tavoitteita.
Ne eivät tietenkään ole samoja tavoitteita perusryhmien kanssa, kuin keskiasteen ryhmien tai aikuisten kanssa työympäristössä.
Dynamiikka ja tekniikat ryhmäintegraation edistämiseksi
1- kruunuta yläosa
- Tavoitteet:
- Edistä ryhmäintegraatiota.
- Vahvista tietyn aiheen tietämystä.
- Tarvittava aika: noin 30 minuuttia.
- Ryhmän koko : keskikokoisen suuren ryhmän koko. 30–40 ihmistä.
- Paikka: laaja tila, jossa osallistujat voivat työskennellä alaryhmissä.
- Tarvittavat materiaalit: liitutaulu ja liitu (tai merkki), kruunut, luettelo kysymyksistä aiheesta, jota haluat käsitellä.
- Seuraavat vaiheet:
- Ryhmän avustaja jakaa suuren ryhmän 4 alaryhmään. Ihannetapauksessa jäsenet tulisi jakaa satunnaisesti.
- Heille selitetään, että pidetään dynaamista (tai kilpailua), jossa heidän vahvistamansa teorian sisältöä vahvistetaan. Esimerkiksi aiheesta, jos olemme kouluyhteydessä.
- Jokainen alaryhmä valitsee värin (punainen, sininen, vihreä ja keltainen). Portaat vedetään pöydälle (niin monta kuin haluat, jos haluamme pelin kestävän pidempään, pidempään ja jos ei, niin se vähenee) ja näiden lopussa yläosa, joka kruunaa voittavan alaryhmän.
- Ryhmien on vastattava kysymyksiin, jotka kunnioittavat toistensa vuoroa puhuakseen. Aina kun ryhmä saa oikean vastauksen, se nousee yhden askeleen. Ryhmä, joka saavuttaa kärkeen ensin, voittaa pelin.
2 - Arvaa merkki

- Tavoitteet:
- Edistä ryhmän integroitumista pienellä kilpailulla.
- Lisätietoja näkyvistä merkkeistä.
- Tarvittava aika: noin 20 minuuttia.
- Ryhmän koko: pieni tai keskisuuri, välillä 10 - 20 henkilöä.
- Paikka: suuri tila, jossa osallistujat voivat istua ympyrässä.
- Tarvittavat materiaalit: luettelo hahmoista, he voivat olla kuuluisia tai itse aktiviteetin osallistujia. Kukin nimi kirjoitetaan eri paperille. Niitä voidaan pitää pienessä pussissa tai säkissä.
- Seuraavat vaiheet:
- Ryhmän jäsenet istuvat ympyrässä ja toimintaa johtava henkilö selittää, että he pelaavat roolipelejä.
- Vapaaehtoista pyydetään. Avustaja lähestyy häntä pussilla, joka sisältää kaikki nimet. Hän ottaa yhden sattumanvaraisesti (jos se on hän itse, hän palauttaa sen ja ottaa toisen). Luokkatoverisi esittävät kysymyksiä, joihin voidaan vastata vain KYLLÄ tai EI.
- Kun joku luulee olevansa varma siitä, kuka he ovat, he sanovat haluavansa ratkaista. Jos hän onnistuu, hän pelaa uuden hahmon, ja jos ei, se jatkuu, kunnes joku ratkaisee sen.
- Huomautuksia: on erittäin tärkeää kunnioittaa kumppanin vuoroa puhua.
3 - Luottamus joukkueeseen
- Tavoitteet:
- Arvioi ryhmän jäsenten välinen luottamus.
- Tunnista, mitkä elementit häiritsevät ryhmän luottamusta.
- Vaadittava aika: noin 60 minuuttia.
- Paikka: leveä tila, jossa osallistujat voivat olla ympyrässä, se voi olla ulkona.
- Tarvittavat materiaalit: Jos haluat, voit käyttää siteitä silmien peittämiseen.
- Seuraavat vaiheet:
- Ihmisiä pyydetään seisomaan ympyrässä.
- Yksi henkilö seisoo keskellä, jalat yhdessä ja sulkee silmät (side voidaan kiinnittää). Sitten sinua pyydetään seisomaan taaksepäin. Seuralaisten on asetettava itsensä pitämään häntä niin, että hän ei pudota maahan.
- Kun hän on menettänyt tasapainon, hän nousee ylös. Joten huomaa, että saldosi riippuu ryhmästä.
- Kaikki ryhmän jäsenet käyvät läpi toiminnan.
- Kun he ovat valmistuneet, on aika pohdintaa, jossa jokainen voi ilmaista kuinka he ovat tunteneet koko toiminnan ja analysoida ryhmän jäsenten välistä luottamusta.
- Huomaa: Ohjaajan rooli on erittäin tärkeä, koska heidän on analysoitava, esiintyykö ryhmässä tai jossain jäsenissä ongelmia, ja heidän on puututtava niihin keskusteluun tai erikseen sen jälkeen.
4- Eristäminen ja integraatio

- Tavoitteet:
- Saa kriisin tuntemaan henkilökohtaisesti ja ryhmässä eristyneiden olosuhteissa.
- Analysoi mitä tunteita ilmenee, kun olemme integraatiotilanteessa.
- Edistää integraatiota ryhmän jäsenten välillä.
- Tarvittava aika: noin 40 minuuttia.
- Paikka: leveä tila, johon osallistujat voivat muodostaa ympyrän, se voi olla ulkona.
- Seuraavat vaiheet:
- Henkilö, joka aktivoi toimintaa, pyytää osallistujia seisomaan ympyrässä. Hän alkaa puhua heille ryhmätyön tärkeydestä ja siitä, että heidän on oltava yhtenäisiä saavuttaakseen ehdottamansa tavoitteet.
- Hän ottaa satunnaisesti ihmisen ja vetää hänet ympyrän keskelle. Hän pyytää häntä olemaan siirtämättä ruumiinsa ja anna hänen asettaa hänet adoptioasentoon. Se asettaa sinut seinää päin jalat puoliksi auki ja kädet ristissä.
- Hän kysyy häneltä, miten hän suhtautuu ryhmään. Sitten hän kysyy ryhmältä, kuinka he näkevät kumppaninsa.
- Henkilö katselee seuralaisiaan ja kysymys toistuu. Ensin hänet ja sitten hänen seuralaisiaan. Tämän jälkeen henkilö palaa paikoilleen ympyrän sisällä.
- Opastaja pyytää ryhmän jäseniä pitämään kädet tiukasti kiinni ja sulkemaan silmänsä. Voit kertoa hänelle tarinan tai saada aikaan rentoutumistekniikan.
- Ohjaaja valitsee satunnaisesti kahden toisiaan pitävän seuralaisen kädet ja painostaa heitä alaspäin.
- Lopuksi hän pyytää heitä seisomaan taaksepäin.
- Keskustelu: Harjoituksen päätyttyä osallistujat istuvat ja jatkavat pohdintaa, jossa suositellaan heidän analysoivan seuraavia elementtejä:
- Henkilö, jolla on suuri arvo, joka on eristyksissä, ei ole täysin toteutunut. Ryhmä edistää sosiaalisuutta ja henkilökohtainen kasvu voi tapahtua ottamalla yhteyttä muihin.
- Analysoi onko elementti- tai eristyskriisiä.
-Arvoi kuinka haavoittuvuus vaikuttaa ryhmään, joka ei ole yhtenäinen.
-Arnoi itseluottamus, joka antaa ryhmälle tukea yksilötasolla.
5- Ympäristön paine
- Tavoite: näyttää, kuinka ihmiset eivät ole välinpitämättömiä kritiikki- tai ylistystilanteisiin. Lisäksi ennen menestyksen ja epäonnistumisen hetkiä.
- Vaadittava aika: noin 60 minuuttia.
- Paikka: suuri tila, jossa osallistujat voivat työskennellä kahdessa alaryhmässä.
- Tarvittavat materiaalit: kaksi materiaalisarjaa, joiden avulla voidaan tehdä rakenteita.
- Seuraavat vaiheet:
- Ensinnäkin kahta ihmistä pyydetään poistumaan huoneesta selittääkseen toiminta kollegoilleen.
- Perustetaan kaksi ryhmää, niin että ulkopuolella olevat ihmiset kuuluvat kukin alaryhmään. Ajatuksena on, että kun he istuvat käännetyn selkänsä kanssa, he rakentavat kuvan kappaleiden ja luokkatovereidensa avulla.
- Jokainen joukkue saa ohjeen. Alaryhmässä A, joka auttaa ja motivoi kumppania rakentamisen aikana, ja alaryhmässä B, joka toimii päinvastaisella tavalla, motivoimalla, osoittamalla välinpitämättömyyttä ja jopa estämällä kumppaniaan.
- Kahta ulkopuolella olevaa ihmistä pyydetään saapumaan sisään ja selitetään, että alaryhmien mukaan heidän on tehtävä kuva ja että heillä on vertaistensa tuki.
- Pohdintaa: Kun vakiintunut aika on kulunut, muodostetaan koko ryhmäkeskustelu, jossa kukin jäsen ilmaisee, miltä he ovat tunteneet koko toiminnan. Luokkatovereille kerrotaan alaryhmien jäsenille annetut määräykset. Se analysoi, miten se vaikuttaa yksilötasolla ja tehtävää suoritettaessa kollegoiden tunnelmaan.
6- erityinen henkilö

- Tavoitteet:
- Mainosta, että ryhmän jäsenet tuntevat toisensa paremmin.
- Tavata uusia ihmisiä.
- Tarvittava aika: noin 30 minuuttia.
- Ryhmän koko:
- Paikka: laaja tila, jossa osallistujat voivat työskennellä alaryhmissä.
- Tarvittavat materiaalit: ei mitään.
- Seuraavat vaiheet:
- Henkilö, joka aktivoi aktiviteettia, pyytää jäseniä ajattelemaan jotakuta, jota he ihailevat, se voi olla jo joku kuuluisa tai joku muille tuntematon, kuten sukulainen tai ystävä. Heitä rohkaistaan olemaan omaperäisiä ja ajattelemaan jotakuta, jota heidän ikätoverinsa eivät ehkä tiedä.
- Heillä on muutama minuutti ajatella tätä henkilöä ja laittaa ideat järjestykseen. Halutessaan he voivat ottaa kynän ja paperin piirtääksesi ääriviivat.
- Sitten alaryhmissä kerrotaan yksitellen valitsemastasi henkilöstä. Kollegasi voivat kysyä sinulle lisätietoja saadaksesi lisätietoja.
- Jokainen alaryhmä valitsee henkilön (tai kaksi) ja he lähtevät paljastamaan sen kaikille seuralaisille.
- Pohdinta: Ei ole tärkeää olla kuuluisa, kuka tahansa tuntematon voi olla tehnyt ylimääräisiä asioita, ja on todennäköistä, että monet ihmiset eivät tunne niitä.
- Muunnelma: jos ryhmän koko on pieni, alaryhmiä ei muodosteta ja merkit esitellään kaikille seuralaisille.
7- väärät ympyrä
- Tavoitteet:
- Luo osallistujien keskuuteen rento ja nautinnollinen aika.
- Kannusta ryhmän jäsenten tietämystä.
- Tarvittava aika: noin 15 minuuttia.
- Paikka: suuri tila, jossa osallistujat istuvat alaryhmissä.
- Tarvittavat materiaalit: ei mitään.
- Seuraavat vaiheet:
- Tätä dynaamista voidaan käyttää työistunnon lämmittelynä. Opastaja pyytää ihmisiä seisomaan tai istumaan ympyrässä.
- Selitä, että tilauksia on kolme: "Oranssi", "Banaani" ja "Ympyrä". Avustaja seisoo ympyrän keskellä ja osoittaa toista seuralaisistaan sanomalla yhden näistä kolmesta käskystä.
- Jos se on "Oranssi", henkilön on sanottava kumppaninsa nimi vasemmalla istuen. Jos se on "banaani", hänen kumppaninsa oikealla puolella. Viimeinkin, jos se on ”ympyrä”, kaikkien ryhmän jäsenten on vaihdettava paikkoja.
- Ohjaaja hallitsee toiminnan aikaa ja osallistuu kaikki ryhmän jäsenet aktiviteettiin.
8- Joku kuten minä

- Tavoitteet:
- Suosittele ryhmän jäsenten integrointia.
- Edistä ympäristöä, jossa ihmiset tuntevat paremmin toisiaan.
- Tapaa kollegoita, joilla on samanlainen maku kuin sinun.
- Tarvittava aika: noin 30 minuuttia.
- Paikka: suuri tila, jossa osallistujat voivat liikkua vapaasti.
- Tarvittavat materiaalit: paperi ja kynä jokaiselle osallistujalle.
- Seuraavat vaiheet:
- Tätä dynaamista voidaan käyttää ryhmän ensimmäisissä hetkissä, jotta ihmisillä on aikaa tutustua toisiinsa.
- Neuvonantaja pyytää heitä kirjoittamaan tietosarjan paperille. Sellaisena kuin ne voivat olla esimerkiksi: Ensimmäisen sukunimen, ammatin, viimeisen konsertin, jossa olet käynyt, suosikki suklaamerkki jne. Nämä kysymykset räätälöidään ryhmän jäsenten iän ja kiinnostuksen kohteiden perusteella.
- Heillä on muutama minuutti jokaiselle vastata erikseen.
- Seuraavaksi heidän tulisi etsiä kollegoita, jotka ovat vastanneet samaan tai samankaltaiseen kohtaan. He eivät voi toistaa kumppania eri kohteissa. Kyse on siitä, että mitä enemmän ihmisiä puhutaan, sitä parempi.
- Asetetun ajan kuluttua vastaukset tarkistetaan. Jos ryhmän koko on pieni, he tekevät sen yksitellen, ja jos ei, aktiviteetin johtaja kysyy heiltä sattumanvaraisesti.
9 - aloitustanssi
- Tavoitteet:
- Tapaa kollegoita, joilla on samanlainen maku kuin sinun.
- Luo miellyttävä ja miellyttävä hetki kollegoiden välille.
- Häviä häpeä.
- Tarvittava aika: noin 20 minuuttia.
- Paikka: suuri tila, johon osallistujat voivat liikkua.
- Tarvittavat materiaalit: paperi, kynä ja kiinnitystappi. Lisäksi tietokone musiikin soittamiseen (radio, tietokone, matkapuhelin,…).
- Seuraavat vaiheet:
- Opastaja esittää kysymyksen. Esimerkiksi: Mistä pidät eniten työssäsi? Kysymyksen tason tulisi olla yhdenmukainen ryhmän jäsenten iän ja toimintaympäristön kanssa.
- Jokainen henkilö vastaa tähän kysymykseen kirjoittamalla vastauksensa paperille.
- Vastauksesi ripustetaan rintaan turvatapin ansiosta.
- Kun kaikki ihmiset ovat vastanneet, he nousevat nousuun ja toimintaa johtava henkilö selittää, että musiikki alkaa soittaa, ja heidän on etsittävä kumppaneita, joiden kanssa vastaus vastaa tai on vastaavaa, ja heidän on tanssittava yhdessä.
- Musiikin soiton aikana parien tai ryhmien on mahdollista muodostaa aika. Opastaja hallitsee musiikin leikkaamiseen kuluvaa aikaa ja käydään lyhyt keskustelu, jossa kukin selittää vastauksensa ja kuinka he ovat tunteneet tekevänsä toimintaa.
- Jos haluat, se voidaan toistaa toisella uudella kysymyksellä.
10 - Kävelemme yhdessä
- Tavoitteet:
- Suosittele ryhmän integroitumista.
- Jaa tunteita ja kokemuksia kollegoiden kanssa.
- Tarvittava aika: noin 40 minuuttia.
- Ryhmän koko: korkeintaan 15 henkilöä.
- Paikka: leveä tila, ilman huonekaluja väliin.
- Tarvittavat materiaalit: jatkuva paperi, muotti ja merkit.
- Seuraavat vaiheet:
- Pala jatkuvaa paperia levitetään lattialle tai suurelle pöydälle. Ryhmän jäsenet tulisi sijoittaa sen ympärille.
- Jokainen ottaa esineen, joka toimii merkkinä, tunnistaakseen itsensä pelissä. Kaikki kortit asetetaan paperille ja niiden ympärille piirretään ympyrä lähtölaatikkona.
- Henkilö satunnaisesti tai arpomalla rullaa suulaketta ja piirtää niin monta laatikkoa, kuin suulakkeessa on numeroita. Hän asettaa korttinsa sinne ja hänen on ehdotettava lyhyttä testiä tai esitettävä kysymys, johon muiden luokkatovereiden on vastattava. Laatikon viereen on kirjoitettu avainsana, joka muistuttaa kysymyksen tai testin sisältöä.
- Kierrä sitten seuraava kumppani ja toista toimenpide. Pelin edetessä, jos ryhmän jäsenet kulkevat aiempien neliöiden läpi, heidän on vastattava aiempiin kokeisiin ja jos ne ovat uusia neliöitä, luodaan uusia aktiviteetteja.
- Peli päättyy, kun jatkuvaa paperia ei ole enää tai jäsenet haluavat siirtyä toiseen toimintaan.
11- Express-ratkaisu
- Tavoitteet:
- Suosittele ryhmän integroitumista.
- Esittele itsesi yhteiskunnassa.
- Tarvittava aika: 30–45 sekuntia osallistujaa kohti.
- Ryhmän koko: On suositeltavaa, että korkeintaan 25 henkilöä, mutta se voi olla enemmän.
- Paikka: tarpeeksi tilaa dynamiikan toteuttaville ihmisille seistä ympyrässä.
- Tarvittavat materiaalit: villapallo tai mikä tahansa, joka toimii samalla tavalla.
- Seuraavat vaiheet:
- Jäsenet ja moderaattori seisovat ympyrässä.
- Moderaattori saa puheenvuoron, joka selittää, että jokaisen henkilön on esittelevä itsensä lyhyessä ajassa ja valmistuessaan hänen on välitettävä lankapallo toiselle ympyrän henkilölle esitelläkseen itsensä. Sinun ei tarvitse noudattaa mitään käskyä, siirrä se vain henkilölle, joka kiinnittää huomiota.
- Moderaattori alkaa esittämällä itsensä ja välittää pallon toiselle jäsenelle. Sitten tästä toiseen ja niin edelleen, kunnes viimeinen esitetään. Jokainen sanoo nimen, iän ja kolme haluamaansa asiaa.
- Myöhemmin viimeisen on muistettava nimi ja yksi kolmesta asiasta, jotka hän sanoi, että toinen viimeinen piti. Viimeinen viimeinen tekee saman viimeisen viimeisen kanssa ja niin edelleen, kunnes pallo palaa moderaattorille.
12- Villapallo
- Tavoitteet:
- Suosittele ryhmän integroitumista.
- Murtaen jäätä ihmisten välillä, jotka eivät tunne toisiaan.
- Löydä jokaisen ihmisen taidot.
- Tarvittava aika: noin 30 minuuttia.
- Ryhmän koko: korkeintaan 5 henkilöä.
- Paikka: tarpeeksi tilaa 5 hengelle yhteistyöhön.
- Tarvittavat materiaalit: villapallo.
- Seuraavat vaiheet:
- Moderaattori määrittelee ryhmälle ongelman, joka heidän on ratkaistava 30 minuutissa. Esimerkiksi: Jos olisit yrityksen koordinaattorit, kuinka ratkaiseisit konfliktin kahden ylennykseen pyrkivän työtoverin välillä?
- Jäsenten tulisi keskustella asiasta tietäen, että aikaa ei ole paljon keskusteluille. Koko 30 minuutin ajan on mahdollista tarkkailla jokaisen kykyjä ja herkkyyttä tässä asiassa. Jotkut ovat aktiivisempia, toiset itsepäisiä, toiset tukossa jne.
- Heidän on sovittava ja valittava myös tiedottaja.
- Tiedottaja esittelee kaikkien edessä tekemänsä sopimuksen moderaattorin esiin tuoman ongelman ratkaisemiseksi.
- Lopuksi moderaattori avaa kyselytunnin, jos joku haluaa tietää, miten he ovat päätyneet näihin johtopäätöksiin.
13- Salaiset muistiinpanot
- Tavoitteet:
- Suosittele ryhmän integroitumista.
- Ota selvää mitä toinen ajattelee toista.
- Parannettu itsetuntoa.
- Tarvittava aika: noin 15-20 minuuttia.
- Ryhmän koko: On suositeltavaa, että se on suuri, vähintään 15 ihmistä.
- Paikka: mieluiten luokkahuoneet tai työtilat.
- Tarvittavat materiaalit: paperi, lyijykynä ja (jos mahdollista) laatikko jokaiselle jäsenelle.
- Seuraavat vaiheet:
- Moderaattori antaa jokaiselle jäsenelle laatikon, kolme paperia ja toisen jäsenen nimen henkilökohtaisesti.
- Jokainen jäsen ottaa kolme artikkelia ja kirjoittaa kolme kysymystä, jotka he haluaisivat kysyä henkilöiltä, jotka ovat koskettaneet niitä.
- Sitten, salaa, sinun on laitettava kolme kysymystäsi ruutuun, joka on koskettanut sinua.
- Kun kaikki artikkelit on jaettu, jäsenet lukevat äänekkäästi esittämänsä kysymykset.
Muu kiinnostava dynamiikka
Ryhmädynamiikka nuorille.
Epävarma viestinnän dynamiikka.
Motivoiva dynamiikka.
Itsetunnon dynamiikka.
Tunteiden älykkyyden dynamiikka.
Luovuuden dynamiikka.
Luottamusdynamiikka.
Johtamisen dynamiikka.
Konfliktien ratkaisun dynamiikka.
Arvojen dynamiikka.
Esityksen dynamiikka.
Ryhmätyön dynamiikka.
